Materiály pro EEM kurz

2024

Pátý den — pátek 20.09.2024

Ve pátek se sejdeme v 09:00 v zasedací místnosti katedry elektrických pohonů a trakce.

Na plánu je pájení navrhnuté schématu multivibrátoru na desku plošného spoje.

Na odpolední část plán žádný není, pokud máte otázky k programům, studiu nebo výzkumu, je možné se ptát po celou zbývající dobu.

Prezentace z kurzu
alt
alt

Čtvrtý den — čtvrtek 19.09.2024

Ve čtvrtek se sejdeme v 09:30 opět v zasedací místnosti katedry elektrických pohonů a trakce.

Přednáška bude na téma elektromobility.

Před obědovou pauzou nás ještě čeká exkurze k automatickému zakladači automobilů v přilehlé budově ČVUT.

Odpoledne je v plánu příprava návrhu elektrického obvodu na nepájivé pole, který bude realizován v pátek 20.09.2024 na plošném spoji. Je třeba, aby byl design obvodu vyzkoušen před tím, než jej budeme pájet, aby se předešlo opravám.

Poté budeme dodělávat věci, které se nestihly. Samozřejmě v průběhu celého dne se opět můžete ptát na to, co Vás zajímá...

Neformální posezení

Jak již bylo avizováno během dne, ve čtvrtek od 17:00 pro Vás pořádáme neformální posezení v restauraci The Pub Praha 6, Mapa k dispozici.

Na neformálním posezení budou přítomni vyučující kurzu a doktorandi Petr Zakopal nebo Jakub Kučera, se kterými se můžete setkat na katedře.

alt
alt

Třetí den — středa 18.09.2024

Jak bylo avizováno na stránce kurzu, v příštích dne budeme společně programovat mikrokontrolér od firmy Arduino. Jedná se o kontrolér, který není tak často využíván v průmyslu, ale jeho obsluha má značný edukativní přínos. S programováním Arduina se můžete setkat v úvodních kurzech jako je Procedurální programování nebo také ve volitelných předmětech.

Proto Vás žádáme abyste si Ti, kteří můžete, přinesli na středu vlastní laptopy. V případě, že laptop k dispozici nemáte, bude možné využít počítače v učebně T2:A4-305. Ve volném čase si můžete připravit a nainstalovat software Arduino IDE. Aplikace je dostupná na operační systém Linux, macOS a Windows. Pokud s instalací budete mít potíže, rádi Vám poradíme.

Tip na psaní prací a kódů

Některým s Vás byl v průběhu přestávky představen LaTeX, který je možné využít na vlasním počítači (Linux, macOS, Windows), ale také v určité omezené verzi on-line na Overleaf.

V případě práce na kódech programů, semestrálních prací či závěrečných pracích se vyplatí si průběžně zálohovat nebo verzovat vlastní práci. K tomu katedra doporučuje verzovací systémy, jako je např. Git propojený se službou GitHub. Jejich základní použití využijete v technické práci na univerzitě ale i v jiných podobách v dalších částech své kariéry.

Všechny zmiňované programy a služby je možné využívat zdarma na všech operačních systémech na PC. Použití na mobilních systémech jako je Android či iOS není většinou možné.Otázky ohledně počítače ve výuce na fakultě

V rámci studia na fakultě budete počítač používat k sepisování protokolů z měření, zpracovávání hodnot, k matematickým výpočtům, k tvorbě matematických a simulačních modelů a k provádění jejich simulací. Na fakultě jsou k dispozici veřejné počítače, ale většinou neobsahují programy, které výuka vyžaduje. Z toho důvodu hlavně ve vyšších ročnících je dobré si pořídit vlastní laptop pro práci ve škole i mimo školu. Konfigurace záleží na tom, co od něj očekáváte, čím bude laptop disponovat lepšími parametry, tím simulace budou rychlejší. Ovšem je možné využívat i repasované laptopy z České republiky nebo z Německa, které budou vylepšeny vlasní svépomocí.

Tip: Na Tera.cz je možné si pořídit vybrané repasované počítače.

Tip: Pokud jste zdatnější, je možné počítač objednat také z Německa z Ebay.com.

Tip RAM: Je dobré vybírat laptopy nebo počítače, ve kterých je možné provést výměnu RAM za vyšší hodnotu. Samozřejmě lze simulovat s 8 GB RAM, ale není to příjemné z hlediska trvání simulace či další práce na PC. Doporučeno je 16 GB RAM. Ideálně více. Např. do repasovaného laptopu Lenovo Thinkpad T-480 je možné dokoupit 64 GB RAM a v případě operačního systému Linux máte vyřešeno a po problému. Toto zařízení je odzkoušeno naším doktorandem a simulace je na něm možná i při současném využívání na další práci.

alt
alt
alt

Druhý den — úterý 17.09.2024

V úterý 17.09.2024 se sejdeme v 9:00 opět v místnosti T2:B3-258. Ještě před přednáškou se půjdeme na chvíli podívat do laboratoře T2:H1-26, kterou někteří z vás už navštívili na dni otevřených dveřích. Podíváme se na ručkové přístroje, s pomocí kterých budete měřit na laboratorní výuce v dalších semestrech. Při této mini-exkurzi Vás bude provázet doktorand, kterého jste mohli dneska potkat s fotoaparátem na Vašem kurzu. V rámci této procházky po škole se ho můžete zeptat na cokoli, co Vás napadne a pokud bude znát odpověď, rád Vám odpoví.

Po návratu do konzultační místnosti Vám sběžně (protože už někteří tyto informace určitě slyší po několikáté) představíme různé školní systémy, které je dobré znát, jako je KOS, Moodle, FELsight, TZS, UDB, USERMAP, Agata Menza a Download CVUT (pro stažení SW Mathematica, Matlab, Office).

V dopolední části je na plánu pokračovat v pasivních součástkách, ale postupně se přesuneme do oblasti polovodičů a převážně základních polovodičových prvků jako jsou diody, tranzistory, fototranzistory apod.

Jak bylo avizováno na stránce kurzu, v příštích dne budeme společně programovat mikrokontrolér od firmy Arduino. Jedná se o kontrolér, který není tak často využíván v průmyslu, ale jeho obsluha má značný edukativní přínos. S programováním Arduina se můžete setkat v úvodních kurzech jako je Procedurální programování nebo také ve volitelných předmětech.

Proto Vás žádáme abyste si Ti, kteří můžete, přinesli na středu vlastní laptopy. S připraveným a nainstalovaným softwarem Arduino IDE. Aplikace je dostupná na operační systém Linux, macOS a Windows. Pokud s instalací budete mít potíže, rádi Vám poradíme.

alt

Úvodní den - pondělí 16.09.2024

Vážení kolegové, poprvé bychom se sešli v pondělí od 10:00 v místnosti T2:B3-258. Končit budeme někdy mezi 15–15:30. Na první den vám bude stačit sešit na poznámky, svačina a dobrá nálada. Informace platí taktéž pro přihlášené náhradníky.

Protože je dočasně uzavřen hlavní vchod do Fakulty elektrotechnické (FEL), je vstup do budovy pro studenty možný pouze přes hlavní vchod Fakulty strojní (FS). Na plánku jsou umístěny QR kódy s polohou hlavního vchodu FS. Po průchodu hlavním vchodem a vestibulem FS je důležité zamířit v přízemí směrem k budově Fakulty elektrotechnické, jak ukazuje plánek s dlouhou chodbou spojující FEL a FS. Po minu­tí FEL Café, studijního oddělení, copy centra a automatu na kávu se návštěvníci ocitnou před páternosterem, za vestibulem FEL. U tohoto výtahu se nacházejí schody, po kterých je třeba vystoupat do druhého nadzemního podlaží, jehož podlaha je zbarvena do modra. Poté je nutné zabočit vpravo do Katedry elektrických pohonů a trakce.

Událost ke staženíPlánek ke stažení
alt
k13114 logo
Katedraelektrickýchpohonů a trakce
Katedra elektrických pohonů a trakce, ČVUT FEL PrahaCC BY-NC 4.0