EEM kurz

úvod do elektrotechnikypro studenty EEM
Na kurz je nutné se registrovat!Účast, vybavení a exkurze jsou zdarma.

Týdenní kurz pro nastupující prváky programu EEM, který má zejména studentům bez předchozí praktické zkušenosti s elektrotechnikou poskytnout vhled do této oblasti.

Vyzkoušíme si na něm zapojování na kontaktním poli, pájení, měření multimetrem nebo programování mikropočítače pro vestavné systémy. Součástí budou i exkurze do různých zajímavých prostor v rámci fakulty.

O kurzu

Každé září chystáme týdenní kurz pro nastupující studenty programu EEM, který má zejména studentům bez předchozí praktické zkušenosti s elektrotechnikou poskytnout vhled do této oblasti. Kromě teoretických přednášek seznamujících studenty se základy elektrických obvodů a fungování různých součástek si studenti vyzkouší zapojování na kontaktním poli, pájení, měření multimetrem i programování mikropočítače pro vestavné systémy.

alt
Úvod
Mikroprocesory
Pájení
Přednášky
Exkurze

Elektrotechnika je desetiboj

Při studiu programu Elektrotechnika, Energetika a Management se setkáš se spoustou postupů, aktivit, matematických vzorců a teorémů. V průběhu studia si vybíráš zaměření, které pak určuje Tvoji specializaci. Každá specializace má nějakou část společnou. Na kurzu se Tě snažíme seznámit s technickou částí specializace, a to Aplikovaná elektrotechnika. Ta poté tvoří základ pro navazující magisterské programy jako jsou Elektrické pohony a trakce, Elektrotechnologie nebo Energetika. Ovšem i když se rozhodneš pokračovat v ekonomické větvi, je dobré znát nějaké základy.

Jak je zřejmé z programu, v kurzu se zaměřujeme spíše na praktické využití znalostí. Pochopení teorie, matematiky a složitějších postupů necháme do semestru :) .

Pokud budeš mít k problematice probírané v kurzu jakékoli otázky, neboj se zeptat, vysoká škola je úplně jiná než střední, natož základní škola. Na akademické půdě není žádný dotaz špatný, studium je „kolektivní a individuální sport zároveň“. Tutoři, vyučující a kolegové vzájemně spolupracují aby dosahovali co nejlepších výsledků.

V tomto interaktivním bloku můžeš najít pár ukázek toho, co v kurzu uvidíš. Další materiály dostaneš k dispozici přímo od vyučujících nebo se objeví pod tajným odkazem na této stránce.

Náplň kurzu nezklame

Kurz bude probíhat v prostorech FEL ČVUT v Dejvicích a jeho součástí budou i exkurze na pracoviště a technologické celky zajímavé z hlediska silnoproudé elektrotechniky nebo automatizace. Těšit se tak můžete například na prohlídku parkovacího zakladače, zázemí vysokonapěťové zkušebny, strojovny oběžného výtahu nebo dílen, kde vznikají elektrické formule.

alt

Jak vypadá výukový den

Program bude probíhat každý den od 8 do 16 hodin s přestávkou na oběd. Ráno bude program začínat přednáškou týkající se buď témat a úloh, která budeme prakticky zkoušet odpoledne v laboratoři nebo se bude týkat dalších témat, kterým se program EEM věnuje (například elektromobilita). Po přednášce následuje dopoledne „cvičení“. Oběd je ve vlastní režii, studentům doporučujeme si zařídit průkazku do menz ČVUT, které jsou v kampusu. Odpoledne začíná cvičením, v druhé části odpoledne jsou zařazeny exkurze, které se nacházející buď v budově fakulty v Dejvicích nebo v kampusu.

Co si s sebou odneseš

Kromě nabytých vědomostí a získání představy, jak to na vysoké škole funguje každý absolvent kurzu obdrží na závěr osvědčení o účasti a jako „suvenýr“ také vlastnoručně pájený obvod na univerzálním plošném spoji.

Předběžný rozpis programu

Kurz bude probíhat v prostorech FEL ČVUT v Dejvicích a jeho součástí budou i exkurze na pracoviště a technologické celky zajímavé z hlediska silnoproudé elektrotechniky nebo automatizace. Těšit se tak můžete například na prohlídku parkovacího zakladače, zázemí vysokonapěťové zkušebny, strojovny oběžného výtahu nebo dílen, kde vznikají elektrické formule.

alt

Termín kurzu

16.09. - 20.09.2024Září 2024
Neváhej a registruj se.Počet míst je omezený. Účast zdarma.

Předběžný harmonogram

Pondělí
10:00-12:30Představení katedry, informace o studiu a fakultních informačních systémech, základy elektrických obvodů.
13:30-16:00Laboratorní úlohy – nepájivé pole, měření multimetrem, zapojení s rezistory.
Úterý
09:00-12:30Pasivní součástky pokračování, polovodičové součástky.
13:30-16:00Laboratorní úlohy – zapojení s polovodiči.
Středa
09:00-12:30Úvod do mikroprocesorové techniky.
13:30-16:00Laboratorní úlohy – zapojení s Arduinem, polovodiče pokračování.
Čtvrtek
09:00-12:30Přednáška o elektromobilitě.
13:30-16:00Laboratorní úlohy – zapojení s Arduinem, multivibrátor.
Pátek
09:00-12:30Pájení.
Exkurze a doprovodný program
ExkurzeNávštěva haly VN, návštěva dílny elektrické formule, prohlídka laboratoří katedry pohonů.
Doprovodný programNeformální večerní posezení.

Kontakt

v případě dotazů kontaktujte
k13114 logo
Department ofElectricDrives and Traction
Department of Electric Drives and Traction, CTU FEE PragueCC BY-NC 4.0